Życie jest lekkie, łatwe i przyjemne, gdy w równych odstępach czasu wydobywa się z nas lekko puszysty, lecz zwarty serdelek.
Kochani, nie ma się co wstydzić i generować kolejnego tematu tabu, każdy lubi robić zdrową kupkę i nie ma w tym nic nadzwyczajnego. Jednak o tym, jak ją zrobić i sprawnie z siebie wydobyć, dowiecie się z tego tekstu. Pamiętajcie, kupa to jedna z tych rzeczy, dzięki którym, możemy się wiele o sobie dowiedzieć. To dzięki niej wiesz, w jaki sposób funkcjonuje przewód pokarmowy, a przecież wiadomo, że jelita to drugi mózg. Analizując jej kształt, konsystencję i kolor dowiesz się o ewentualnych stanach chorobowych, infekcjach i problemach trawiennych. Razem z analizą badań krwi i moczu, dzienniczka żywieniowego i trybu życia powinna być zasadniczym elementem każdej rozmowy nacelowanej na stworzenie mądrego i skutecznego planu żywieniowego.
Jaka powinna być zdrowa kupa?
Zapach — Nie jest to kojący zapach bzu i rosy o poranku, jednak nie powinien nadmiernie angażować domowników do wietrzenia całego mieszkania po porannym posiedzeniu. Jeśli woń dobywająca się z toalety mieści się w granicach słowa zapach, a nie fetor, to wszystko w porządku. Jeśli jest inaczej, warto potraktować to jako niepokojący sygnał.
Wygląd i konsystencja — Kupa powinna wychodzić gładko i spokojnie, być lekko puszysta, miękka i delikatnie wślizgnąć się w muszlę klozetową. Jeśli wpada do wody jak bomba (grudkowata, zwarta ciężka), przypomina coś na kształt gradobicia (dużo ciężkich, lecz małych bobków), lub w drugą stronę, konsystencja i dynamika wydobywania przypominają górski wodospad, to zastanów się, od jak dawna to trwa i rozważ wizytę u specjalisty. Kolor, jakże istotna sprawa przy doborze codziennego outfitu, to kluczowa sprawa. W toalecie również warto zadbać o odpowiednią kolorystykę. Zdrowa kupa charakteryzuje się różnymi odmianami brązu (mogą wpadać w zieleń i pomarańcz), jej ostateczny odcień zależy od spożywanego pokarmu. Jeśli przed dłuższy czas ma ona kolor bardzo ciemny (wręcz czarny) lub biały, szary, żółtawy, jeśli pojawiają się w niej pasma krwi — wizyta u lekarza powinna być priorytetem.
Częstotliwość — tutaj to sprawa bardzo indywidualna, ważne by robienie kupy nie sprawiało bólu, przetrzymywanie nie wiązało się z uczuciem ciężkości. Przyjmuje się, że standardem jest od 3 stolców dziennie do 4 w tygodniu, idealna sytuacja to 1-2 kupy dziennie. Kluczowa jest tutaj jednak regularność (powtarzalność).
Jak ją zrobić, czyli skupmy się na technice?
Idziesz na spacer po parku. Napotykasz srającego psa i właściciela niby przypadkowo odwracającego wzrok. Zanim zwrócisz mu uwagę na temat potrzeby korzystania z woreczka, przyjrzyj się technice wykonywania kupy. Psy (jak i inne zwierzęta) mają ją opanowaną do perfekcji. My, ludzie, też byliśmy w tym całkiem nieźli, dopóki zdobycze cywilizacji nie zawładnęły naszą kupą. Technika robienia kupy ala „srający pies” opiera się na dwóch zasadniczych punktach. Pierwszą istotną rzeczą jest kuc (tu się kłania technika ATG, przysiadu i innych moich ulubionych ćwiczeń), czyli pupa dużo poniżej linii kolan i lekko podwinięta kość ogonowa. Tylko w takiej pozycji okrężnica jest otwarta, zwieracze mogą się w pełni rozluźnić, a kupa wyjść gładko. W przypadku pozycji siedzącej jest to niemożliwe. Konsekwencją tak nienaturalnej pozycji wydalania mogą być zaparcia, hemoroidy. Przy okazji, kuc to nasza najbardziej naturalna pozycja do życia, siedzenie na krześle to zło wcielone, ale o tym będzie inny post. Przy małej mobilności w biodrach i stawie skokowym ciężko jest kucnąć na muszli klozetowej, jednak osoby bardziej mobilne mogą wypróbować tę technikę. Dla wszystkich innych idealnym rozwiązaniem będzie mały stołeczek, drabinka, pudełko, czy squatty potty.
Odpowiednia dieta i regularny wysiłek fizyczny to podstawa
Zdrowa kupa jest uzależniona od zdrowej diety i aktywności fizycznej. Jeśli masz wątpliwości co do swojej kupy, skontaktuj się z lekarzem lub specjalistą od żywienia. Specjalista od żywienia to ktoś, kto podczas pierwszej rozmowy zapyta Cię o wypróżnianie (obok oczywistych pytań o dzienniczek żywieniowy, tryb życia i zlecenia badań krwi, moczu itp.). Na podstawie szerokiego wywiadu nauczy cię co i jak jeść, by być zdrowym. Proste no nie? Tak więc, jeśli spotkasz osobę, która na podstawie wagi, wzrostu, koloru oczu lub za pomocą wróżby z fusów, zaproponuje Ci dietę — uciekaj.
Każdy z nas jest inny, każdy organizm obarczony jest innymi problemami i każdy wymaga zindywidualizowanych rozwiązań. Dlatego nie ma jednej diety dla każdego. Żadna dieta cud od koleżanki, z internetu, z modnej gazety, kserówka od trenera nie powinna stanowić podstawy dietetycznej. Dobra dieta to dieta dopasowana do konkretnej osoby. Dobra aktywność ruchowa to aktywność ruchowa dopasowana do konkretnej osoby. Wynikiem dobrej diety i dobrej aktywności ruchowej będzie zdrowe ciało, zdrowa skóra, zdrowa krew, zdrowa kupa i zdrowe włosy. Podsumowując, pytaj o wszystko, nie bój się kłopotliwych tematów, szukaj i ucz się od SPECJALISTÓW!
Ciekawostka, bo nie mogłem się powstrzymać!
W Anglii, pomiędzy portem lotniczym w Bristolu a centrum Bath kursuje autobus napędzany metanem pochodzącym z ludzkich odchodów. Gaz wyprodukowany przy pomocy beztlenowych bakterii jest przechowywany na dachu pojazdu. Co ciekawe, roczne odpady spożywcze i odchody od jednej osoby starczają na pokonanie przez autobus dystansu 60 kilometrów. więcej do poczytania: http://www.iflscience.com/environment/human-poop-powered-bus-hits-uk-roads/
Po co na stronie trenera sportowego post o kupie?
1. Po to, by pokazać ci, że zdrowa aktywność fizyczna, to nie tylko to, co robisz na treningu. To nie tylko technika wykonywania przysiadu, ilość kilogramów w martwym ciągu, przyrost masy mięśniowej, spalone kalorie. Zdrowa aktywność fizyczna jest tym wszystkim, co robisz poza salą treningową, to każde podniesienie dziecka z podłogi, to każda godzina w pozycji siedzącej, to każda kupa zrobiona wbrew naturze (czyli w nieodpowiedniej, nienaturalnej pozycji) Każdy ruch, jaki wykonujesz w ciągu swojego dnia (i każdy ruch, którego NIE wykonujesz) ma gigantyczny wpływ na Twoje ciało. Świadomość ciała to świadomość każdego z tych ruchów i jego wpływu na Twoje zdrowie.
2. Po to, by pokazać ci, że zdrowe ciało, to nie tylko wyrzeźbione mięśnie, zdrowe włosy i białe zęby. Zdrowe ciało jest wtedy, gdy wszystkie procesy w jego wnętrzu dobrze działają.