Trening motoryczny

Celem treningu motorycznego jest optymalne kształtowanie i rozwijanie wszechstronności ciała, sprawiając, że staje się ono wielozadaniowe i ogólnie sprawne. Kluczowa jest tutaj wspominana optymalność, ponieważ na tym treningu skupiamy się na równomiernym rozwoju wszystkich podstawowych składowych cech motorycznych takich jak siła, moc, wytrzymałość i szybkość. Koncentracja jedynie na jednej płaszczyźnie kosztem innych może prowadzić do patologii ruchowych, czy nawet kontuzji.

Co więcej, z mojego wieloletniego doświadczenia wynika, że podstawowe cechy motoryczne należy uzupełnić o kilka istotnych składowych, które jako komplementarna całość stanową bazę zdrowego, funkcjonalnego ciała. Dlatego, kładę duży nacisk na rozwijanie zdolności takich jak zręczność, koordynacja ruchowa i gibkość.

Wszystkie powyższe cechy motoryczne (tj. siłę, wytrzymałość, moc, szybkość, zręczność, koordynację ruchową i gibkość) kształtujemy bądź rozwijamy, by móc poprawnie wykonywać wzorce ruchowe. Poprawnie to znaczy nie narażając się na kontuzję i ciesząc zdrowym, funkcjonalnym ciałem.

Wzorce ruchowe najprościej mówiąc, to określone i ustalone sekwencje ruchów, które są naturalne i efektywne dla ludzkiego ciała. Stanowią one podstawę dla wielu czynności fizycznych, od prostych gestów codziennego życia po bardziej zaawansowane działania sportowe. Przykładowe wzorce ruchowe to chodzenie, skakanie, bieganie, podciąganie, podnoszenie przedmiotów itp.

Dlaczego trening motoryczny jest tak ważny?

Trening motoryczny stanowi bazę do wszelkiego zdrowego ruchu. To dzięki niemu możesz poprawić jakość życia (swobodnie założyć koszulkę, zawiązać buta, podnieść dziecko z podłogi), czy cieszyć się rekreacyjną aktywnością sportową (okazjonalnie wejść na górę, popływać w morzu na wakacjach, spędzić aktywnie czas na stoku narciarskim).