Trening medyczny (terapia ruchowa)

Celem treningu medycznego, czasem zwanego terapią ruchową jest naprawia patologii ruchowych oraz poprawa jakości funkcjonalności aparatu ruchu. To podejście jest niezwykle istotne dla osób, które doznały urazów, kontuzji lub cierpią na niską jakość ruchową z różnych przyczyn. Obejmuje także osoby, które chcą powrócić do aktywności sportowej.

Terapia ruchowa będzie odpowiednim wyborem dla przykładowo: seniorów, którzy chcą zapobiec skutkom starzenia się organizmu, pracownikom biurowym, którym doskwierają konsekwencje siedzącego trybu życia, lub osobom, które chcą wrócić do aktywnego trybu życia po przebytych urazach i kontuzjach.

Trening medyczny ma trzy główne zastosowania:

  • Prewencja ma na celu zapobieganie kontuzjom i problemom zdrowotnym.
  • Prerehabilitacja, czyli wzmocnienie ciała przed zabiegami chirurgicznymi lub próba ich uniknięcia. To ważny krok, który może wpłynąć na sukces operacji poprzez skrócenie okresu rekonwalescencji.
  • Postrehabilitacja to etap, który następuje po rehabilitacji odbytej u fizjoterapeuty. Obejmuje kontynuację pracy nad poprawą sprawności fizycznej, by polepszyć jakość życia pacjenta.

Dlaczego trening medyczny jest tak ważny?

Trening medyczny to indywidualne podejście, które uwzględnia unikalne potrzeby każdej osoby. Jego celem jest przywracanie funkcjonalności aparatu ruchu, redukcja bólu oraz poprawa jakości życia. Jest to kluczowy element w procesie powrotu do zdrowia.

i najtrudniejszy krok będzie już za Tobą

Jako fizjoterapeuta i osteopata wiem, że ruch to podstawa naszego zdrowia. Jeżeli coś nas boli, dobra terapia czasami nie wystarczy, ale nie każdy wie, co robić później, żeby utrwalić lub przyspieszyć efekty terapii. Jak ćwiczyć, by nie zrobić sobie krzywdy? Współpracuję z Marcinem, bo mam do niego pod tym względem pełne zaufanie.

Tomasz Stoszek, fizjoterapeuta i osteopata

Tomasz Stoszek
Osteopata, fizjoterapeuta

Marcin jest świetnym i wszechstronnie wykształconym specjalistą. Cieszę się, że po przeprowadzce do Bielska trafiłam pod jego skrzydła. Bardzo dobrze rozumie specyfikę mojej jogowej branży (kult mobilności, powolne ruchy) i w przemyślany sposób potrafi zrównoważyć moje deficyty w zakresie siły, stabilności, szybkości czy skoczności. Bierze też pod uwagę moje specjalne potrzeby, takie jak skolioza czy osłabiona po ciąży kresa biała. W ruchu pod jego okiem czuję się bezpiecznie. Ogromnie cenię też sposób, w jaki tłumaczy i przekazuje wiedzę. Z rozmysłem używa języka: budując wspierające komunikaty, wprowadzając elementy zabawy i wyzwania. Po każdych zajęciach jestem zainspirowana i zmotywowana. Polecam – nie tylko profesjonalnym sportowcom, ale również tym wszystkim, którzy chcą nauczyć się ruszać i odbudować dobrą relację ze swoim ciałem.

Basia Tworek NinjaJogi, nauczycielka jogi

Basia Tworek
Nauczycielka jogi

Jako fizjoterapeuta współpracuję z Marcinem konsultując pacjentów, ponieważ cenię go sobie za naturalne podejście do ruchu, bazujące na sporej wiedzy! Jeżeli chcecie w bezpieczny sposób rozpocząć treningi siłowe, to Marcin jest dla Was idealnym instruktorem!

Daniel Kawka, fizjoterapeuta

Daniel Kawka
Fizjoterapeuta

Jeśli interesuje Cię praca z seniorami i terapia ruchowa nastawiona na spowolnienie dolegliwości związanych z procesem starzenia, to zapraszam na wpis na blogu:

terapia ruchowa i trening medyczny dla seniorow, ktorzy sa uczestnikami uniwersytetu trzeciego wieku

Terapia ruchowa i joga dla seniorów w Uniwersytecie Trzeciego Wieku