Ćwiczenia w domu po urazie więzadła kolanowego (LCL, ACL)

Ćwiczenia w domu po urazie więzadła kolanowego (LCL, ACL)

Wydawać by się mogło, że wypadek, jakiego doświadczyłem unieruchomi mnie na długie miesiące, Ba! Nawet postawi moją karierę trenera i nauczyciela pod znakiem zapytania. Nie ma jednak sytuacji bez wyjścia! Postanowiłem ze swojej kontuzji (Naderwanie LCL, częściowe uszkodzenie ACL z wysiękiem w jamie stawowej) zrobić serię filmów ukierunkowaną na:

  • Poszerzenie wiedzy na temat więzadła pobocznego strzałkowego LCL (Lateral Collateral Ligament).
  • Rehabilitację, ćwiczenia stawu kolanowego. Świadomy ruch z uwzględnieniem dolegliwości na tle urazu, uszkodzenia, naderwania […] pobocznego więzadła strzałkowego (LCL).

Moim celem jest wzmocnienie mięśni i ścięgien aby metodycznie wrócić na silne nogi! Rehabilitacja powinna zostać rozpoczęta tak wcześnie, jak jest to tylko możliwe. 

Pierwszy film pokazuje jak na prawdę wyglądała terapia u mnie w domu, kolejne trzy filmy to zestawy ćwiczeń, które możesz robić sam w domu.

LCL #1 Więzadło poboczne strzałkowe – Ćwiczenia w domu (1 tydzień) 

Przed wami propozycja zestawu ćwiczeń wykonywanych w pierwszym tygodniu po doznaniu urazu naderwania więzadła pobocznego strzałkowego. Staram się wykonywać ten zestaw minimum dwa razy dziennie. Jeśli mam dobry dzień (wyspałem się i czuję się na siłach) robię go trzy razy dziennie. Kolejność dowolna. Ilość serii uznaniowo (tak jak tłumaczę w filmie). Dużo ważniejsze są odczucia własne i pozyskane informacje zwrotne niż liczba powtórzeń czy ilość serii (Tłumaczę to w nagraniu). Nie muszę robić zawsze wszystkich ćwiczeń po kolei. Bo stosuję, się do założenia pt. co odczuwam, wykonując dany ruch?

UWAGA: Zanim zaczniesz naśladować te ćwiczenia i ruchy, skonsultuj to ze swoim lekarzem. Pamiętaj, aby ćwiczyć w BEZBOLESNYM zakresie. Wykonując, ten zestaw chcę odzyskać pełną stabilizację w stawie kolanowym. Wzmocnić i poprawić elastyczność mięśni. Pobudzić do prawidłowej pracy więzadła, jak i odzyskać fizjologiczny zakres ruchomości. Przy okazji odtwarzając prawidłowe wzorce ruchowe i być zdrowym.

LCL #2 Więzadło poboczne strzałkowe – Ćwiczenia w domu (2 tydzień) 

Jeśli zestaw ćwiczeń na drugi tydzień do domu jest dla Ciebie za trudny, to proponuję wrócić i tym samym wydłużyć okres wykonywaniu ćwiczeń z zestawu z pierwszego tygodnia. Staraj się ruszać rozsądnie i bezpiecznie dużo tłumaczę w filmach — słuchaj! Każda terapia powinna być szyta na miarę Twoich możliwości, dlatego już teraz zachęcam Cię do konsultacji online.

LCL #3 Więzadło poboczne strzałkowe – Ćwiczenia w „domu” (3 tydzień) 

Przed Wami trzeci tydzień i bardziej podsumowanie, wioski i omówienie szersze dwóch pierwszych tygodni a niżeli techniczne wskazówki do poszczególnych ćwiczeń z filmu. Dlaczego bez technicznych wskazówek do ćwiczeń? W trzecim (a więc ostatnim już) tygodniu staram się podkreślić, że tego typu terapia ruchowa wymaga dokładnego dopasowania do nazwiska. Nie można u każdego stosować takich samych rozwiązań, bo o ile kontuzja czy uraz bywają bliźniacze to my sami niekoniecznie. Zestaw ćwiczeń szyty na miarę to klucz do mądrej terapii. Wspominam o tym między innymi w nagraniu. Zapraszam do oglądania!

Zadzwoń, by porozmawiać o Twoich celach