Obóz biegowy w górach — podsumowanie

Czyste powietrze, oszałamiające widoki, kojąca zieleń drzew, miasto uzdrowisko to idealne miejsce na aktywny wypoczynek. Nie bez powodu obóz biegowy odbywał się właśnie w Ustroniu (serce Beskidu Śląskiego), na malowniczym zboczu góry Równica. Obóz był trzydniową kopalnią wiedzy na temat holistycznego podejścia do treningu. Przygotowaliśmy dla uczestników kompleksową ofertę zawierającą treningi (biegowe, wycieczki górskie, nording walking, warsztaty z rolowania, mobility i trening specjalistyczny kettlebell), jak i odnowę biologiczną oferowaną przez hotel w postaci kąpieli perełkowych, spa, basenów z hydromasażami, sauny. Zadbaliśmy również o zbilansowane posiłki, zdrowe soki i bezglutenową dietę.

Uczestnikami obozu były zarówno osoby rozpoczynające swoją przygodę z bieganiem, jak i adepci, którzy pierwsze starty w zawodach mają już za sobą. Zajęcia przygotowywaliśmy tak, aby każdy mógł wyciągnąć z nich maksimum. Na obóz przyjechali wszyscy: kobiety i mężczyźni, starsi i młodsi, a nawet matka z córką. To szczególnie nas ucieszyło, ponieważ zdajemy sobie sprawę z tego, jak wspaniale wspólna pasja łączy pokolenia.

Bazą obozu były treningi biegowe. Dlatego uczestnicy wiele czasu spędzili na górskich szlakach podczas wycieczek, biegów i marszobiegów. Nie ma jednak biegania bez regeneracji i treningu uzupełniającego, ponieważ balans jest istotą zdrowego i skutecznego trenowania.

Regeneracja i odnowa biologiczna

Odnowa biologiczna była na wyciągnięcie ręki. Spa & Wellness, świeże powietrze (istotne szczególnie dla obozowiczów przyjeżdżających z dużych miast i metropolii), zieleń, cisza i góry to jedna strona medalu. Drugą były zajęcia, które przygotowałem z myślą o zmęczonych wycieczką górską obozowiczach. Zaproponowałem im zajęcia mobility, ponieważ obowiązkiem każdej aktywnej sportowo osoby jest regularne wykonywanie ćwiczeń utrzymujących lub zwiększających mobilność (elastyczność) mięśni, ścięgien, więzadeł i stawów. Na zajęciach pokazywałem jak poprawić zakres ruchowy, by zmniejszyć ryzyko kontuzji dzięki zwiększeniu możliwości ciała. Trening mobility to zaawansowana forma regeneracji, która łączy w sobie elementy gimnastyki, pilatesu, jogi i relaksacji.

Uzupełniający trening wzmacniający

Bieganie to nic innego jak: silny brzuch (core, centrum), stabilny korpus, aktywna obręcz barkowa, kręgosłup w neutralnej (optymalnej) pozycji, elastyczne ścięgna i zdrowe stawy oraz świadome wykorzystanie mięśni w celu ustabilizowania stawu biodrowego. Wszystkie elementy składowe muszą być regularnie trenowane (rozwijane), by bieganie było zdrowe. Dlatego zaproponowałem obozowiczom trening wielostawowy z wykorzystaniem odważników kulowych kettlebells. Trening oparłem na podstawowych wzorcach ruchowych i technikach, które stanową idealną bazę, fundament do dalszego, osobistego rozwoju.

W tym miejscu chciałem serdecznie pogratulować ukończenia obozu wszystkim uczestnikom, którzy stworzyli tę fantastyczną atmosferę.

Zadzwoń, by porozmawiać o Twoich celach